They seem to make lots of good flash cms templates that has animation and sound.

Foto Ala

Temat: [jp] P.tadeusz Opis Dworku W Soplicowie
Witam !!!
Mam opisać gospodarstwo sędziego Soplicy (według planu) wykorzystując cytat : ,,Brama ma wciąż otwarta przechodniom ogłasza , że gościna wszystkich w gościnę zaprasza ".

A oto ten plan:
1.Położenie dworku i wygląd zewnętrzny
2.Urządzenie pomieszczeń mieszkalnych dworku :
a)obrazy
b)pokój Zosi

3.Gospodarstwo Sędziego Soplicy :
a)pola uprawne
b)zabudowania gospodarcze

4.Opis ogródkaTotalnie nie mam żadnego pomysłu. Będę wdzięczny za pomoc.

POZDRAWIAM

Źródło: mpcforum.pl/index.php?showtopic=75832Temat: STRESZCZENIE (i kilka info.) PANA TEDEUSZA krótkie
VII.

Bartek, nazywany Prusakiem, wspomina dawne czasy, kiedy wszyscy poważali i szanowali Polaków. Przedstawia
też plan powstania, które powinno wybuchnąć zaraz po tym, jak na tereny Polski wkroczy Napoleon. Szlachta entuzjastycznie przyjmuje ten plan, nie słucha jednak rad, by wcześniej dobrze się uzbroić i cierpliwe czekać na dobry moment do walki.
Zapał ten wykorzystuje Gerwazy, który szlachecki gniew skierowuje przeciw Soplicom, a zwłaszcza Sędziemu. Bartek i Jankiel starają się jednak bronić Sędziego, inni jednak nie chcą tego słuchać. Zebraniem tym zdenerwował się Maciej, który nazwał kompanów głupcami i wyrzucił ich.
Tymczasem przybywa Hrabia, za którym zwolennicy zajazdu jadą na Sopliców.

VIII.

Goście i Sędzia po kolacji wychodzą na powietrze, by się trochę przewietrzyć. W tym czasie narrator opisuje piękno litewskiej przyrody oraz gwiezdne konstelacje.
Sędzia odchodzi, gdyż ma z kimś spotkanie.
Tymczasem Tadeusz chce rozmawiać ze stryjem. Podgląda więc przez dziurkę od klucza i widzi Robaka i Sędziego, którzy są bardzo wzruszeni. Tadeusz tego jednak nie rozumie. Robak wyjawia bratu, iż jest Jackiem Soplicą. Zamierza też pojechać do Dobrzyna, by spróbować naprawić zaistniałą sytuację.
Tadeusz zaś mówi stryjowi, iż zamierza wyjechać do Księstwa Warszawskiego i tam pojedynkować się z Hrabią. Mówi mu też, że kocha Zosię, ale i tak musi wyjechać z Soplicowa. Nie chce na to pozwolić Sędzia.
Całą rozmowę podsłuchiwała Telimena, która teraz oczekuje, iż Tadeusz wyzna jej miłość. Tadeusz wybiega zdenerwowany. Wtedy zostaje złapany przez Hrabiego, a napastnicy zajmują dwór. Gerwazy zmusza Protazego, by ten ogłosił, iż zamek i Soplicowo należą do Horeszków i ich następcy – Hrabiego. Protazy nie chce tego uczynić i ucieka. Napastnicy zabijają zwierzęta domowe i je zjadają, po czym po wypiciu dużej ilości alkoholu zasypiają.
Źródło: parszywadwunastka.myforum.pl/viewtopic.php?t=21